– Dążymy do zwiększania wartości marki TRES, opracowując produkty i technologie przyczyniające się do zmian w oczach klienta i użytkownika końcowego. – Pedro Jiménez, dyrektor ds. innowacji i rozwoju firmy Tres Grifería.

– Dążymy do zwiększania wartości marki TRES, opracowując produkty i technologie przyczyniające się do zmian w oczach klienta i użytkownika końcowego. – Pedro Jiménez, dyrektor ds. innowacji i rozwoju firmy Tres Grifería.

Prace działu B+R firmy Tres

W dziale B+R firmy Tres Grifería wszystko zaczyna się od użytkownika końcowego i jego potrzeb, nie zapominając o zobowiązaniu marki Tres na rzecz oszczędnego wykorzystywania wody. Po określeniu potrzeb w zakresie produktu, a czasami po prostu wymaganej funkcji (która następnie zostaje zastosowana w gamie produktów), rozpoczyna się etap projektowania obejmujący określenie estetyki, funkcji itp.

Po osiągnięciu zadowalającego projektu trafia on do działu technicznego, gdzie założenia estetyczne stają się rzeczywistością dzięki zastosowaniu mechanicznych procesów przemysłowych oraz najlepszych dostępnych narzędzi (CAD 3D, druk prototypów 3D, produkcja prototypów w warsztacie, zatwierdzenie aspektów funkcjonalnych w laboratorium itp.). Gdy opracowana koncepcja obejmuje wiele innowacji, prace rozwojowe prowadzone w dziale technicznym mogą obejmować dziesiątki wersji aż do stworzenia doskonałego artykułu.

Doskonałość marki Tres wyraża się w estetyce zapewniającej użytkownikowi końcowemu coś nowego, w tym oczywiście estetyczny strumień wody, łatwość montażu produktu przy zapewnieniu funkcjonalności i komfortu użytkowania, niekwestionowanej trwałości oraz koncepcji rozwojowej technicznie wykonalnej w zakładzie, gwarantującej wysoką jakość produktu końcowego. Cały proces jest prowadzony w obiektach marki Tres w miejscowości Vallirana (Barcelona).

 

Rozmowa z Pedro Jiménezem, dyrektorem ds. innowacji i rozwoju firmy Tres

Pedro Jiménez, inżynier, który może poszczycić się bogatym doświadczeniem zawodowym, dołączył do firmy Tres w 2019 r. Jak sam wskazuje, przyciągnęło go zdecydowane zaangażowanie firmy na rzecz prac badawczo-rozwojowych oraz jej zdolności pod względem innowacji.


Jakie wymogi musi spełniać bateria łazienkowa, aby można było w niej zastosować najnowsze technologie?

W każdej baterii łazienkowej i kuchennej można zastosować najnowsze rozwiązania technologiczne. W firmie Tres opracowujemy technologie i rozwiązania dostosowane do poszczególnych produktów, gam produktów, a nawet klientów docelowych. Posiadamy projekty „technologiczne”, takie jak Shower Technology, elektronicznie sterowana bateria prysznicowa opracowana w celu zapewnienia najwyższego komfortu i maksymalnego uproszczenia korzystania z prysznica dla użytkownika końcowego. Mamy również projekty przeznaczone dla baterii wyposażone w zawór rozdzielający, w które inwestujemy znaczne zasoby, pragnąc ułatwić instalatorom proces montażu i obniżyć jego cenę, a także mamy projekty, których celem jest zapewnienie najlepszego wzornictwa skłaniającego projektantów wnętrz i architektów do wyboru naszego produktu. Jak widzisz, istnieją różne produkty, gamy i potrzeby, ale nieodłącznie towarzyszą im prace badawczo-rozwojowe.


 Jakie technologie w zakresie baterii cieszą się największą popularnością? Czy klienci poszukujący rozwiązań do lokali mieszkalnych różnią się od pozostałych? (np. hoteli, szpitali itp.)

Każdy rynek i każdy klient to zupełnie nowy świat – w niektórych regionach najchętniej wybierane są baterie termostatyczne, w innych klienci preferują baterie jednouchwytowe, są też klienci, którzy stawiają na elektronikę… Niezależnie od wybranej technologii, naszym celem jest zapewnienie najwyższego poziomu satysfakcji z produktu pod względem walorów estetycznych, komfortu, użyteczności (wygody, łatwości czyszczenia…) oraz jakości.

Jeśli chodzi o różnice między klientami z lokali mieszkalnych a innymi klientami, to rzeczywiście istnieje wiele różnic: niektóre dotyczą kwestii bezpieczeństwa, a zatem dążenia do uniknięcia niezamierzonych oparzeń (bateria termostatyczna lub TRES-PROTECT) lub szkód (zawory umywalkowe zawsze otwarte). Natomiast w sektorze publicznym (hotele i szpitale) obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania technologiami przyczyniającymi się do ograniczenia zużycia wody i energii; w tym kontekście nasza firma posiada rozwiązania z ograniczeniem przepływu dla większości baterii w ofercie, co umożliwia znaczne oszczędności, nie tylko wody, ale również energii, ze względu na możliwość wyeliminowania zbędnego podgrzewania.

 

Jak duże znaczenie mają inwestycje w technologie i innowacje w firmie?

Decydujące. Bez zdolności marki Tres pod względem prowadzenia prac badawczych nad nowymi rozwiązaniami, wytwarzania prototypów w warsztacie firmy lub wykonywania trójwymiarowych wydruków poszczególnych artykułów za pomocą naszych drukarek, tworzenia form dla prototypowych serii produktów… bez tego wszystkiego, co możliwe jest wyłącznie dzięki znacznym inwestycjom, nie bylibyśmy w stanie dostarczać rozwiązań, które oferujemy dziś klientom i nad którymi pracujemy obecnie z myślą o ich włączeniu do naszej oferty w najbliższych latach.


Jakie aspekty bierzecie pod uwagę podczas opracowywania strategii Tres w dziedzinie prac badawczo-rozwojowych?

Wystarczy przywołać tutaj wizję przyświecającą staraniom całego zespołu B+R: „zwiększać wartość marki TRES, opracowując produkty i technologie przyczyniające się do zmian w oczach klienta i użytkownika końcowego”.

Pragniemy przyczyniać się do zmian, które – jak już wspomniałem – mogą wyrażać się w produktach technologicznych lub usprawnieniach na etapie montażu baterii. Oczywiście w celu określenia tych aspektów przyczyniających się do zmian opieramy się na opiniach płynących z rynku, pozyskiwanych przez działy marketingu i sprzedaży.

 

Które produkty marki Tres wyróżniają się ze względu na najnowocześniejszą technologię?

Pośród produktów znanych już w naszym cenniku warto zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania Shower Technology oraz Block-System. Zachęcam jednak wszystkich do zapoznania się z naszym nowym cennikiem, w którym znaleźć można wiele innowacji będących owocem naszych prac badawczo-rozwojowych.